Via Gustica Ogrody

Projektowanie i porady ogrodnicze
Uprawa warzyw na własne potrzeby

Uprawa warzyw na własne potrzeby

Osoby, które lubią spędzać wolny czas na świeżym powietrzu i dodatkowo posiadają choćby niedużą działkę mogą zacząć uprawiać warzywa na własne potrzeby. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne a może przynieść wiele satysfakcji.

Dlaczego warto samemu uprawiać warzywa?

W ofercie sklepów wielkopowierzchniowych znajdziemy dzisiaj warzywa głównie pochodzące z importu oraz z produkcji przemysłowej. Tego typu warzywa, co prawda dostępne są przed okrągły rok, jednak ich smak daleki jest od tego, jaki pamiętamy z dzieciństwa. Niestety współcześnie sprzedawane warzywa są przepełnione niezdrową chemią, która pochodzi z nawozów i środków ochrony roślin.

Jest to jeden z kluczowych powodów, dla których warto uprawiać własne warzywa. Dodatkowo praca w ogródku może okazać się bardzo przyjemnym zajęciem, które przy okazji jest zdrowe, bo wymaga aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Posiadanie warzyw z własnej uprawy to możliwość wykonywania różnych przetworów na zimę. Jeśli pomimo zagospodarowania warzyw na potrzeby rodziny zostaną jakieś zapasy to zawsze można nimi obdarować bliskie osoby.

Co musimy wiedzieć zanim zaczniemy uprawiać warzywa?

Przed rozpoczęciem uprawy warto posiąść podstawową wiedzę z zakresu ogrodnictwa. Można ją czerpać z książek, czasopism czy programów telewizyjnych. Zawsze warto także wesprzeć się doświadczeniem bliskich osób, które od dawna uprawiają warzywa.

Przed rozpoczęciem sezonu powinniśmy odpowiednio przygotować ziemię, zakupić podstawowe narzędzia a później nasiona i sadzonki. Dobrze jest przygotować sobie ogólny plan, dzięki któremu będzie wiadomo, które warzywa i w jakim miejscu mają się pojawić. Warto także zawczasu przemyśleć, gdzie będziemy przechowywać nasze zbiory po sezonie.

Kalendarz upraw dla początkujących

Osoby początkujące powinny korzystać z licznych gotowych tabel, z których dowiedzą się, kiedy sadzi się i sieje konkretne warzywa. Warto też sięgać do zestawień, które przybliżają kwestie dobrego i złego sąsiedztwa oraz opisują wymagania glebowe dla danych roślin. Każde warzywo ma nieco inną specyfikę. Osoba uprawiająca powinna, więc wiedzieć kiedy je wysiać, kiedy nawozić, odchwaszczać oraz w jaki sposób podlewać i zabezpieczać przed pojawieniem się szkodników.