Via Gustica Ogrody

Projektowanie i porady ogrodnicze
Jak nawozić rośliny ozdobne?

Jak nawozić rośliny ozdobne?

Każdy kto posiada ogród wie jak niezmiernie ważna jest dbałość o wszystkie posadzone przez nas rośliny. Wśród roślin ozdobnych możemy wyróżnić zarówno kwiaty jak i krzewy. Aby prawidłowo rosły i cieszyły nasz wzrok pięknymi kwiatami, musimy je podlewać i wyrywać zagrażające im chwasty. Bardzo często niezbędne staje się również nawożenie roślin ozdobnych

Jaki nawóz wybrać?

W sklepach ogrodniczych, zarówno tych internetowych jak i stacjonarnych znajdziemy całe mnóstwo różnego rodzaju nawozów przeznaczonych do pielęgnacji roślin ozdobnych. Cechują się one różnymi właściwościami i dedykowane są różnym gatunkom kwiatów i krzewów. Zanim dokonamy zakupu określonego preparatu, musimy jednak starannie przyjrzeć się ich składom.

Przede wszystkim dowiedzmy się tego jakie wymagania względem podłoża ma roślina, którą chcemy nawozić. Wybierzmy nawóz ze składnikami, których brakuje roślinie w naszej glebie. Istnieją nawozy, które zawierają wiele różnych składników o dobroczynnym wpływie na rośliny. Bardzo dobrze byłoby również sięgnąć po nawóz dedykowany określonym gatunkom roślin. Jeżeli mamy wątpliwości w kwestii wyboru odpowiedniego preparatu, zawsze możemy poradzić się sprzedawcy w sklepie ogrodniczym. 

W jakiej formie dostępne są nawozy?

Współcześnie sklepy ogrodnicze dysponują bardzo szerokim wyborem nawozów przeznaczonych do pielęgnowania krzewów oraz kwiatów. Z tego też względu nikt nie powinien mieć trudności ze znalezieniem preparatu odpowiadającego potrzebom posadzonych przez niego roślin. Poszczególne nawozy są dostępne w różnych formach. Możemy więc zakupić nawozy płynne, a także granulowane. Nie brakuje również nawozów w specjalnych pałeczkach.

Aplikacja każdego z nich jest nieco inna. Na korzyść nawozów w formie granulatu przemawia to, że charakteryzują się one stosunkowo długim okresem działania. Co więcej, są bardzo wygodne w aplikacji. Koniecznie jednak czytajmy informacje zawarte na opakowaniach produktu po to, abyśmy nie użyli nieodpowiedniej ilości nawozu. Jeśli chodzi o bardzo popularne nawozy w płynie, musimy mieć na uwadze rozcieńczenie ich z wodą we właściwej proporcji. Dobrze jest również pamiętać o regularności nawożenia, dzięki której zyskamy trwałe efekty.