Via Gustica Ogrody

Projektowanie i porady ogrodnicze
Forsycja: o czym pamiętać, decydując się na jej uprawę?

Forsycja: o czym pamiętać, decydując się na jej uprawę?

Jednym z bardziej popularnych krzewów, który spotkać można w wielu ogrodach jest forsycja. Latem wygląda niepozornie, ale cieszy nasze oczy wiosną. Pokryta jest wówczas mnóstwem kwiatów w kolorze żółtym. O czym pamiętać, decydując się na obecność tego krzewu w ogrodzie?

Forsycja to krzew zaliczany do rodziny oliwkowatych. Przywędrowała do nas z Azji. Obecnie występuje aż w ośmiu gatunków. W naszym kraju najczęściej spotykana jest forsycja pośrednia, a także forsycja zwisająca.

Warunki idealne

Chcąc wiosną cieszyć się forsycją obsypaną kwiatami, najlepiej posadzić ją na stanowisku słonecznym. Jeśli chodzi o glebę, to forsycja szczególnie dobrze czuje się w miejscach lekkich, żyznych i wilgotnych. Lepiej nie sadzić jej na stanowisku suchym i piaszczystym. Może tam bowiem więdnąc i w związku z tym wymagać podlewania. Wszystko dlatego, że forsycja jest krzewem o płytkim systemie korzeniowym. Aby ułatwić jej utrzymanie wilgoci, warto ziemię wokół bryły korzeniowej obłożyć korą albo słomą.

Forsycja nie lubi wiatru. W związku z tym idealne będzie dla niej stanowisko zaciszne. Jej niewątpliwym plusem jest dość wysoka mrozoodporność. Bardzo rzadko zdarza się, aby przemarzała. Jeśli już, to tyczy się to młodych roślin i naprawdę srogich zim, które w naszym kraju powoli stają się rzadkością.

Co z przycinaniem?

Forsycję należy przycinać wiosną. Robimy to jednak dopiero wówczas, gdy krzew przekwitnie. Przycinamy wyłącznie pędy zeszłoroczne. Krzew można przyciąć również latem, ale należy wówczas liczyć się z tym, że wiosną nie zakwitnie. Warto przycinać forsycję po to, aby nadać jej ładny kształt. Jeśli zaniedbamy ten zabieg, krzew od dołu stanie się goły. W efekcie nie będzie wyglądał dobrze. Co więcej, brak przycinania może skutkować także tym, że kwitnienie będzie dotyczyło wyłącznie pędów szczytowych.

Gdzie ją sadzić?

Forsycja jest krzewem bardzo uniwersalnym. Sprawdzi się zarówno w małych, jak i naprawdę dużych ogrodach. Z uwagi na to, że dobrze znosi przycinanie można nadawać jej fantazyjne formy.

Forsycja to krzew, którego uprawa nie nastręcza większych problemów. To idealna roślina, jeśli chcemy w naszym ogrodzie cieszyć się kolorami już od wczesnej wiosny. Jej sadzonki są łatwo dostępne, a do tego naprawdę tanie.