Via Gustica Ogrody

Projektowanie i porady ogrodnicze
Fikus – jedna z najpopularniejszych roślin domowych

Fikus – jedna z najpopularniejszych roślin domowych

Fikusy to jedne z najczęściej uprawianych  roślin doniczkowych. Swoją popularność zyskały dzięki temu, że są bardzo dekoracyjne oraz ich pielęgnacja jest łatwa.  Istnieje wiele gatunków fikusa, jednak tylko kilka z nich uznaje się jako lubiane kwiaty doniczkowe oraz ogrodowe. Warto pamiętać, że fikus należy do rodziny morwowatych i pochodzi głownie z tropikalnych rejonów Afryki, Australii oraz Azji.  Wiele odmian osiąga  wielkie kilkunastometrowe drzewa.  W Polsce uprawiamy je jedynie w domach,  ponieważ nie wytrzymują one niskich temperatur.

Fikus w doniczce – pielęgnacja

Najważniejsza jest temperatura otoczenia, fikusy najbardziej lubią około 20°C,  ważne aby nie była niższa niż 10°C.  Doskonale czują się na oknie z rozproszonym światłem.  Jeśli chodzi o podlewanie, najlepsza będzie odwapniona woda np. przegotowana, latem można zraszać go nawet codziennie, jednak zimą należy robić to co tydzień. Liście fikusa, należy przecierać z kurzu, gdyż spowalnia on fotosyntezę, najlepiej robić to lekko zwilżoną ścierką. Źle znoszą bezpośrednie słońce oraz zalania podłoża.  Dlatego, gdy zrzucają liście lub zasychają warto zwrócić uwagę w jaki sposób je pielęgnujemy.  

Najpopularniejsze odmiany fikusa

Fikus benjamina – Czyli rozłożysty, sporych rozmiarów krzew rosnący nawet do 4 metrów wysokości, przy dobrych warunkach. Ma mnóstwo rozgałęzień  oraz pędów na których są 3-4 cm liście lancetowate w kolorze zielonym, biało-zielonym a nawet w żółto-zielonym. 

Fikus sprężysty – Mniejsza odmiana rosnąca do 3 metrów. Posiada jeden gruby pęd, który wytwarza owalne, skórzaste liście które są bardzo duże ponieważ mają około 30 cm długości.  Występują również w kolorze biało-zielonym, zielonym a nawet czasem pojawia się w kolorze podchodzącym pod różowy np. odmiana Tricolor.

Fikus pnący – Mniej popularna odmiana, posiadające niewielkie pnącze i długie pędy. Jego liście są okrągłe zielone lub biało-zielone. Jest bardziej kapryśny i  źle reaguje na brak wody. 

Choroby rośliny 

Choroby często są wynikiem złej pielęgnacji fikusa. Jednak często zapadają one na plamistość liści na co nie mamy dużego wpływu.  W przypadku, gdy mamy zbyć ciężką ziemię, która nie przepuszcza wody możemy spotkać się  z gniciem korzeni, wtedy powinno się przesadzić roślinę i znaleźć dla niej lżejsze podłoże. Problemem są także szkodniki, które osadzają się na liściach.  Roślinom zagrażają tarczniki, miseczniki oraz przędziorek chmielowiec. Do ich usunięcia należy zastosować odpowiednie środki, najlepiej naturalne preparaty.